دانستنی ها

10 نکته مهم در شستشو لباس

خشکشویی

۱۰ نکته مهم شستشوی لباس در خانه

شستشوی لباس یکی از کارهای مهم و ضروری است که خانم‌ها و آقایان به منظور نظافت و پاکیزگی لباس‌های خود روزانه انجام می‌دهند. با این حال آیا شما جزء افرادی هستید که همه لباس‌ها را یک‌جا در ماشین‌لباسشویی قرار می‌دهند و هیچ نکته را در نظر نمی‌گیرند، یا در این کار ماهر هستید و به ماندگاری کیفیت لباس‌هایتان اهمیت می‌دهید؟

در صورتی که می‌خواهید لباس‌هایتان نو بماند و به بافت و ریزبافت لباس‌هایتان اهمیت می‌دهید، باید نکاتی را در شستشوی لباس‌های در خانه رعایت کنید تا لباس‌های تمیز و سالمی داشته باشید. در این صورت توصیه می‌کنیم این مقاله را دنبال کنید تا با دقت بیشتری لباس‌ها را در خانه بشویید.

لباسشویی را روی دمای مناسبی تنظیم کنید

شستشوی هر جنس لباسی نیاز به یک دمای مناسب دارد و شما نمی‌توانید با آب سرد یا آب گرم هر نوع لباسی را بشویید. معمولا الیاف طبیعی را با دمای آب سرد می‌شویند. این دما باعث تثبیت فرم و ریزبافت پارچه می‌شود. همچنین توصیه می‌کنیم لباس‌های رنگی و تیره رنگ را با آب سرد بشویید تا رنگ ثابت بماند.

آب داغ یا ولرم مناسب شستشوی الیاف مصنوعی است. شما می‌توانید با آب ولرم حوله و لباس نخی روشن یا سفید بشویید. همچنین بسیاری از لکه‌های چربی با آب ولرم بهتر پاک می‌شوند.

خشکشویی

ماده شوینده مناسب انتخاب کنید

هنگام خرید ماده شوینده لباس، بسیاری از مردم بی‌آنکه به ترکیبات شوینده توجه کنند، تنها قیمت را در نظر می‌گیرند و یک شوینده ارزان قیمت تهیه می‌کنند. با این حال اگر قیمت ماده شوینده برایتان اهمیت دارد، می‌توانید نکات دیگری را هنگام خرید نیز در نظر بگیرید.

مواد شوینده‌ای که حاوی آنزیم است، یک انتخاب مناسب برای پاک کردن بسیاری از لکه‌ها می‌باشد. در این صورت توصیه می‌کنیم پیش از خرید، علاوه بر در نظر گرفتن قیمت، به ترکیبات شوینده نیز توجه کنید.

از میزان ماده شوینده کمی استفاده کنید

یکی از اشتباهات رایج هنگام شستشوی لباس، استفاده بیش از حد از ماده شوینده است. چرا که اکثر مردم تصور می‌کنند هرچه از ماده شوینده بیشتری استفاده کنند، لباس‌هایشان تمیزتر می شود. استفاده بی رویه از ماده شوینده ممکن است باعث ایجاد لکه روی لباس‌ها شود. در صورتی که ماشین‌لباسشویی را پر کنید، آب به بافت پارچه نفوذ نمی‌کند و موادشوینده روی لباس باقی می‌ماند.

اگر می‌خواهید هزینه‌هایتان را کاهش دهید و به نتیجه دلخوهتان در شستشوی لباس دست یابید، توصیه می‌کنیم از ماده شوینده کمتری استفاده کنید.

خشکشویی آنلاین در کرج

 

لکه روی لباس را به سرعت پاک کنید

یکی از نکات کلیدی و موفقیت‌آمیز پاک کردن لکه از روی لباس، شستشوی به موقع لکه است. در واقع هنگامی که لکه خشک شود، به سختی پاک می‌شود و ممکن است جای لکه روی لباس باقی بماند.

در صورتی که لکه روی لباس‌تان ایجاد شد، آن را درون ماشین لباسشویی قرار ندهید، چرا که ممکن است هنگام چرخش ماشین لباسشویی، لکه پخش شود. از این رو، ابتدا لکه را با روش مناسب و صحیح پاک کنید، سپس لباس را بشویید.

لباس‌های رنگی و سفید را جدا کنید

هیچ‌کس تمایلی ندارد که لباس سفیدش به رنگ صورتی تغییر کند. در صورتی که نمی‌خواهید از این اتفاقات ناگوار برای لباس‌هایتان بی‌افتد، لباس‌های رنگی را از لباس سفید جدا کنید.

بسیاری از کارشناسان خشکشویی باور دارند که حتی لباس‌های رنگی را نیز از یکدیگر جدا کنید. در این صورت بهتر است تیشرت و جوراب قرمز را به صورت مجزا از شلوار جین و پیراهن آبی بشویید.

لباس‌ها را برعکس کنید

ممکن است بارهای متوجه شده باشید که هنگام شستشوی بعضی از لباس‌ها، رنگ‌شان از بین می‌رود و کم‌رنگ می‌شود. برای مثال ممکن است در چندین شستشوی اول شلوار جین، رنگ آب کاملا مشکی یا آبی شود. به منظور تثبیت رنگ لباس‌ها، سعی کنید لباس‌ها را پشت و رو کنید و سپس آن را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.

این راه حل باعث تثبیت رنگ لباس‌تان می‌شود. علاوه بر این روغن و پوست بدن باعث کثیف شدن قسمت داخلی لباس می‌شود که بسیاری از مردم توجه کمتری به این نکته می‌کنند.

لباس‌های سفید را درخشان نگه دارید

در بسیاری از موارد، لباس سفید به رنگ کِرِم یا طوسی کم‌رنگ تغییر رنگ می‌دهد. آیا می‌دانید دلیل این مسئله چیست؟ بسیاری از افرادی که لباس‌ها را در ماشین لباسشویی قرار می‌دهند، به این موضوع توجه نمی‌کنند که شاید یکی از لباس‌ها کثیف‌تر از بقیه لباس‌های سفید باشد.

ممکن است کثیفی و چرکی یکی از لباس‌ها، روی رنگ لباس‌های سفید دیگر تاثیر بگذارد. در این صورت توصیه می‌کنیم لباس‌های سفید کثیف‌تر را به صورت مجزا بشویید تا آسیبی به لباس‌های دیگر وارد نشود.

از لباس‌های زیرتان مراقبت کنید

اگر می‌خواهید لباس‌های زیر زنانه هنگام شستشو سالم باقی بماند و شکل کاپ حفظ شود، توصیه می‌کنیم این نوع لباس‌ها را به روش سنتی و با دست بشویید. چرا که ممکن است چرخش لباسشویی به لباس‌تان آسیب وارد کند.

از این رو یک ظرف را پر از آب سرد کنید و لباس زیر زنانه را با خیال راحت بشویید. با این حال در صورتی که نمی‌توانید لباس را با دست بشویید و می‌خواهید از ماشین لباسشویی استفاده کنید، لباس زیر را درون یک کیسه توری قرار دهید و به این روش لباس را بشویید.

از اتو با احتیاط استفاده کنید

ممکن است دمای مستقیم اتو به بافت و ریزبافت لباس آسیب وارد کند. در این صورت توصیه می‌کنیم یک پارچه نخی تمیز روی لباس‌تان قرار دهید و از روی پارچه لباس را اتو بکشید. همچنین اگر می‌خواهید از گرمای مستقیم اتو استفاده کنید، دمای اتو را در درجه پایین، تنظیم کنید.

به خشکشویی اعتماد کنید

بسیاری از لباس‌ها در شستشوی خانگی دچار آسیب می‌شود. برای مثال ممکن است یک لباس بافت در ماشین لباسشویی نخ‌کش یا گوله شود، یک تیشرت نخی آب برود کوچک شود یا یک پارچه حریر گران قیمت پاره شود. همچنین اگر روش صحیح لکه‌بری را ندانید، ممکن است لکه روی لباس ثابت بماند.

توصیه می‌کنیم اگر به بافت و نگهداری از لباس‌هایتان اهمیت می‌دهید، بهتر است لباس‌هایتان را به یک خشکشویی قابل اعتماد بسپارید. بسیاری از کارشناسان خشکشویی روش شستشوی انواع لباس و پارچه‌ها را به خوبی می‌دانند و بر اساس تجربیاتی که دارند مانع تثبیت لکه روی لباس می‌شوند. پس نگران لباس‌هایتان نباشید و این روش ساده را انتخاب کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *